Jei nusipirksite mp3 grotuvą, kuris yra neįtikėtinai mažas, rizikuojate jį sulaužyti. Jei nusipirksite per didelį, rizikuojate pakliūti “mados policijai” į rankas.
Juokas juokais, tačiau jeigu pažvelgsime į istoriją, dydis nebuvo svarbu, kai kalbama apie nešiojamus mp3 grotuvus. Seniau technologija nebuvo tokia pažengusi kaip tai yra dabar ir kompanijoms visai nerūpėdavo, kaip bjauriai kartais atrodydavo jų grotuvai. Toliau pateikiama trumpa populiarių nešiojamų grotuvų istorija, kuri suteikdavo papildomų formų ištisoms kartoms ir aišku suteikdavo galimybę klausytis muzikos lauke.
Priešistorė
Tranzistorinis radijas. Pirmasis praktiškai pritaikomas tranzistorius, kuris teikė kiek žymesnį pelną buvo Regency TR-1 radijas. Oficialiai pristatytas 1954 metų spalio 18d. Jis buvo parduodamas už 49,95$. Turint galvoje, kad tų laikų kursu tai buvo milžiniški pinigai, Regency TR-1 radijas išliko rinkoje nepastebėtas iki 7 dešimmečio vidurio, kai jo kaina ženkliai nukrito.
Su standartine 22,5 voltų baterija ir 340 g svoriu paprastas AM radijas įgavo didžiulį pasisekimą. Žmonėms patiko klausytis radijo transliacijų. Regency TR-1 modelis buvo vienas iš pirmųjų technologinių įrenginių, kurie laikyti madingais aksesuarais. Iš pradžių pirkėjai galėjo rinktis iš 4, o vėliau jau iš 11 spalvų modelių įskaitant rožinę ir nefrito žalią.
Tuokart žmonės dar mažai nutuokė apie tai, kokią įtaką tranzistorinis radijas turės vartotojiškai elektronikai. Pastebėjusi milžinišką Regency TR-1 modelio sėkmę, kompanija SONY nusprendė gaminti savo atskirą modelį. Sony po kelių metų vėliau sukūrs įrenginį, kuris užsitarnaus amžiną šlovę istorijos puslapiuose.
Išradimas, kuris kietą padarė dar kietesnį
Boombox’as, tai lietuviško atitikmens neturintis prietaisas, tačiau gali būti pavadintas dideliu nešiojamu magnetofonu. Jie atsirado 8 dešimtmečio viduryje, tačiau išpopuliarėjo tik 9-ajame deš. per televiziją ir muzikinius klipus, kuriuose buvo rodoma hip hopo ir breiko kultūra. Vos tik žmonės pradėjo domėtis nešiojamomis muzikos sistemomis, gamintojai nedelsdami pradėjo kurti didesnius, garsesnius ir spalvingesnius boombox’us nei bet kada.
Pats boombox’as tai paprasta nešiojama stereo sistema, turinti 2 ar daugiau garsiakalbių, stiprintuvą, radijo tiunerį ir kasečių grotuvą. Tuomet dar niekas nenujautė, kad kažkas mažesnio ir dar kietesnio jau pakeliui į rinką.
Inovacija, kuri padarė pasaulį sportišką
Walkman’as ir Discman’as. Prieš tapdama populiariu prekiniu ženklu, Sony buvo pasirengusi nerti į inovacijų vandenis. Kasetinis nešiojamas muzikos grotuvas, pavadintas Walkman’u tapo super hitu. Jo populiarumas buvo toks didžiulis , jog kitos kompanijos buvo priverstos kurti panašias grotuvų versijas, kad išliktų konkurencingos. Jei šiuo metu karaliauja iPoad’as, tai tuo metu neginčijamas lyderis buvo Walkman’as.
Pagrindinis Walkman’o bruožas buvo jo koncepcija. Mintis, kad galima turėti mažą grotuvą, kuris groja tavo kasetes buvo geniali. Greitai reklamos ir netgi tinklai, tokie kaip MTV, pradėjo populiarinti Walkman’a
Tačiau ši isterija greitai liovėsi, kai tik horizonte pasirodė naujas skaitmeninis aparatas – kompaktinių diskų grotuvas – Discman. Tai įvyko 1986 metais. Žmonės buvo ištroškę “tobulo” garso iš kompaktinių diskų, todėl Discman’o pardavimai augo, o Walkman’o pamažu krito.
Abu šie grotuvai yra parduotuvėse šiandien, bet tik kaip nostalgiškos praeities liekanos. Dabartinės jų versijos aprūpintos pažangiomis technologijomis, bet pati koncepcija beviltiškia pasenusi, nes groti muziką iš kasečių ar diskų pasidarė nepraktišką, kai tą geriau daro dabartiniai mp3/mp4 grotuvai.
Ekstremalus skaitmenizavimasis
Pirmasis MP3 grotuvas, neapsirikite, tikrai buvo ne iPod’as. Visų mp3 grotuvų krikštatėvis buvo pristatytas 1998 metais kovą. Jis turėjo 32 Mb atminties. Saehan MPMan F10 galėjo laikyti 10 dainų. Vėliau kompanijos prigalvojo įvairiausių grotuvų modelių, viena iš tokių, kompanija pasivadinusi vaisiaus pavadinimu.
Apple išleido savo pirmąjį mp3 grotuvą 2001 spalio 23 dieną. iPod’as tada galėjo groti keletą audio formatų, talpino iki 1000 dainų ir turėjo patogų valdymą, kuris neatsibosdavo visą dieną. Nuo pat pradžios jau išėjo 13 skirtingų iPod modelių, tokių kaip iPod mini, iPod nano, iPod shuffle ir iPod touch.
Vieną ypatingą naudą, kurią vartotojai gavo iš nešiojamų muzikos grotuvų yra galimybė klausytis muzikos. Kiekvienas unikalus dizainas ir inovacija žavėjo muzikos mylėtojus dešimtmečiais. Tai skatino kompanijas konkuruoti ir kurti vis geresnius grotuvus ir tobulinti technologiją. Bet nepamirškite dar vienos savybės, kurią jums suteikia mp3 arba mp4 grotuvas.
Ji yra paprasta – tai galimybė atrodyti kietai su šiuo elektroniniu įrenginiu.